Usługi geodezyjne Odolanów
Mapa co celów projektowych
Mapa do celów projektowych stanowi jedno z podstawowych opracowań geodezyjno-kartograficznych wymaganych na potrzeby projektu budowlanego. Każda z inwestycji budowlanych związana jest z opracowaniem projektu, który w swojej treści zawiera projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na mapie do celów projektowych. Mapa powstaje w oparciu o dokładne pomiary geodezyjne, a także kopię aktualnej wersji mapy zasadniczej działki, tym samym stanowiąc jej zaktualizowaną i uszczegółowioną wersję.
Sporządzamy mapy w postaci analogowej oraz cyfrowej. Format mapy oraz ilość kopii zależna jest od potrzeb klienta i wielkości działki dla której wykonywane jest opracowanie. W celu zlokalizowania obszaru dla którego ma być wykonana mapa do celów projektowych należy podać numer działki i miejscowość w jakiej ona się znajduje. Czas realizacji tej usługi geodezyjnej dla mniejszych inwestycji jest stosunkowo krótki i wynosi zwykle około 14 dni roboczych.

Wytyczenie obiektów budowlanych
W przypadku, gdy nowo powstający na danym terenie obiekt, wymaga pozwolenia na budowę, musi on również zostać prawidłowo wytyczony geodezyjnie. W praktyce oznacza to, że założenia projektu budowlanego muszą zostać fizycznie zaznaczone na gruncie albo na znajdujących się w danej lokacji elementach terenu. Wytyczeniu podlegają nie tylko obiekty nadziemne, w tym osie konstrukcyjne czy punkty charakterystyczne, ale również wszystkie obiekty podziemnego uzbrojenia terenu, dla których uzyskano pozwolenie na budowę jak np. elementy sieci uzbrojenia lub znajdujące się poniżej poziomu gruntu elementy budynków czy budowli. Geodezyjne wytyczenie obiektów musi zostać wykonane z uwzględnieniem przestrzennym usytuowania ich zgodnie ze sporządzonym projektem budowlanym, ale przede wszystkim z zachowaniem przewidzianego w projekcie położenia wyznaczonych punktów względem podmiotów już istniejących, wznoszonych i względem granic nieruchomości.

Obiekty które podlegają geodezyjnemu wytyczeniu w terenie:
- budynki i budowle
- drogi
- sieci oraz przyłącza:
- wodociągowe
- kanalizacyjne
- energetyczne
- telekomunikacyjne
- ciepłownicze
- gazowe
Po zgłoszeniu pracy geodecie, inwestor po dostarczeniu projektu budowlanego wraz z załącznikami graficznymi, zostaje ustalony czas wytyczenia obiektu w terenie.
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza
Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się zazwyczaj po zakończeniu budowy obiektów budowlanych. Jej celem jest zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu i usytuowania budowli oraz elementów zagospodarowania działki takich jak: wjazdy, parkingi, drogi, chodniki, utwardzenie terenu itp. W zakres geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wchodzi również inwentaryzacja obiektów liniowych, tj. sieci i przyłączy wodociągowych, elektroenergetycznych, gazowych, kanalizacyjnych oraz telekomunikacyjnych.
Przeprowadzony przez geodetę pomiar inwentaryzacyjny oraz
sporządzona na jego podstawie dokumentacja geodezyjno-kartograficzna powinna obejmować dane, które pozwolą na wniesienie nam mapę zasadniczą nowopowstałych budynków, sieci i innych obiektów budowlanych jak również umożliwią aktualizację bazy
systemu informacyjnego o terenie i obiektach znajdujących się na terenie, podlegającym pomiarowi. Sporządzenie mapy z geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą oraz szkicu sytuacyjnego wykonanych obiektów jest niezbędne po każdej wykonanej inwestycji budowlanej. Są one wykonywane na potrzeby uzyskania pozwoleń na użytkowanie.

W zakres usług w tej dziedzinie pomiarów związanych z inwentaryzacja powykonawczą wchodzą:
obiekty budowlane (budynki, drogi, chodniki, parkingi, zjazdy do posesji, utwardzenie terenu, obiekty mostowe oraz inne obiekty wymagające pomiarów powykonawczych),
sieci uzbrojenia terenu (wodociągowe, elektroenergetyczne, gazowe, telekomunikacyjne i kanalizacyjne).
Po zleceniu pracy geodecie umawiamy się na termin wykonania pomiaru na obiekcie objętym opracowaniem geodezyjnym. Na rzetelne wykonanie tego typu usług geodezyjnych trzeba liczyć od jednego do kilku tygodni. Czas trwania inwentaryzacji powykonawczej, a co za tym idzie jej cena, zależy od ilości i złożoności pracy geodety.
Podział nieruchomości
– na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy
Podział działki, która jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dokonywany jest zgodnie z zapisami obowiązującymi w tym planie, gdzie szczegółowo zostały określone zasady podziału.
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, właściciel działki, chcący wydzielić powierzchnię mniejszą niż 3000m2, występuje z wnioskiem do gminy o wydanie decyzji o warunkach
zabudowy. Następnie po zapoznaniu się z oczekiwaniami klienta występujemy do gminy o wydanie postanowienia opiniującego wstępny projekt podziału nieruchomości sporządzony na kopii mapy zasadniczej. Po uzyskaniu pozytywnego postanowienia opiniującego wstępny
projekt podziału, geodeta przystępuje do prac pomiarowych w terenie. Po dokonanym pomiarze przystępujemy do prac obliczeniowych.

Wszystkie sporządzone dokumenty przekazujemy do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno Kartograficznej w celu weryfikacji. Po uzyskaniu pozytywnego protokołu weryfikacji oraz uwierzytelnieniu map z projektem podziału, wraz z wnioskiem oraz załącznikami wymienionymi we wniosku, przekazujemy, na prośbę właściciela, dokumenty do wydania decyzji zatwierdzającej projekt podziału. Czas dokonania podziału to 3-4 miesiące.
Natomiast jeśli podział wymaga uzyskania wydania decyzji o warunkach zabudowy to trzeba doliczyć kolejne 2-3 miesiące.

W sytuacji kiedy klient życzy sobie stabilizację, wykonujemy ją przy użyciu betonowych kamieni granicznych wraz z podziemną stabilizacją w postaci szklanych butelek lub rurek drenarskich. W miejscach gdzie nie ma możliwości wkopania kamienia, stabilizację wykonujemy przy użyciu metalowych bolców.
– rolnych i leśnych
Podział działek rolnych i leśnych jest możliwy wyłącznie gdy nowa działka, która ma powstać ma powierzchnię większą niż 3000m2. W celu dokonania podziału potrzebujemy pozyskać z gminy zaświadczenie o przeznaczeniu gruntu. Czas wykonania podziału na terenach rolnych i leśnych to 2-3 miesiące.
– podziały na podstawie zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID):
Podziały te są stosowane w procesie projektowania inwestycji drogowej w zakresie dróg publicznych. Gdy projekt drogi zakłada, iż istniejący pas drogowy jest zbyt wąski do wykonania robót budowlanych, geodeta sporządza mapy z projektem podziału działek przyległych do pasa drogowego, w celu uzyskania wystarczającej szerokości pasa do zakładanej inwestycji drogowej. Ustawodawca połączył wiele różnych przepisów prawa w jedną procedurę, która kończy się wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), która ma moc rozpoczęcia robót budowlanych.
Wznowienie i wyznaczenie punktów granicznych
Wznowienie punktów granicznych następuje wtedy, gdy granice mają charakter prawny ustalony oraz brak sporu co do ich przebiegu. Są to takie punkty, które były w przeszłości stabilizowane.
Przesunięte, uszkodzone i zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzania postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej mamy dostępne materiały zasobu geodezyjnego, na podstawie których możemy położenie tych punktów w terenie odtworzyć.
Granice według stanu prawnego są wtedy, kiedy zostały ustalone w trybie: scalenia i wymiany gruntów, podziałowym, rozgraniczeniowym lub poprzez wywłaszczenie.
Granica prawna to granica, dla której w PODGIK jest pełna dokumentacja geodezyjna oraz zostało wydane orzeczenie sądowe lub prawomocna decyzja administracyjna.

Wyznaczenie punktów granicznych następuje wtedy, kiedy chcemy dokonać stabilizacji punktów granicznych, które nigdy wcześniej nie były stabilizowane w terenie. Granice według stanu prawnego są to takie granice, które były uprzednio ujawnione w operacie ewidencji gruntów i budynków, których stan jest zgodny ze stanem władania, stanem faktycznym oraz są przedmiotowe granice są jednoznaczne materiały zasobu geodezyjnego co do wyznaczenia tych punktów. Czas wykonania wznowienia lub wyznaczenia punktów granicznych to od 2 tygodni do 2 miesięcy.
Ustalenie przebiegu granic
Jeżeli w materiałach zasobu brak jest jednoznacznych informacji lub dokumentacji określających jednoznacznie przebieg granic działki lub dane w nich zawarte są niewystarczające do ich określenia, geodeta uprawniony uzyskuje dane w wyniku pomiarów geodezyjnych, dane określające położenie punktów i linii granicznych. Po wykonaniu pomiaru granic następuje utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Czas wykonania ustalenia przebiegu granic to 1-2 miesiące.
Sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
Mapa do celów prawnych to opracowanie kartograficzne, które zostaje wykonane przez geodetę uprawnionego. Na mapie przedstawia się niektóre dane z ewidencji gruntów i budynków i Ksiąg Wieczystych oraz granice nieruchomości. Mapy te są potrzebne m.in. do ustalenia służebności gruntowej, działu spadku, zasiedzenia nieruchomości, wyjście ze współwłasności, sądowe zniesienie własności.
Mapy do celów prawnych dzielimy na:
- mapy do określenia służebności przejścia i przejazdu
- podziały hipoteczne (dostosowawcze)
- mapy do zasiedzenia gruntów
- mapy klasyfikacyjne
Geodezyjna obsługa inwestycji
Geodezyjna obsługa inwestycji to zbiór czynności geodezyjnych, które geodeta wykonuje podczas realizacji budowy obiektu budowlanego, począwszy od wytyczenia obiektu, poprzez kontrolę w trakcie trwania budowy oraz inwentaryzację powykonawczą na samym końcu procesu budowlanego.